• Projekt „Zwiedzamy stolice Polski” zakończony!

Wycieczką do Krakowa zakończyliśmy nasz projekt zwiedzania stolic Polski. Rozpoczęliśmy go z końcem września trzydniową wycieczką do Warszawy. W grudniu odwiedziliśmy Gniezno, a teraz wróciliśmy z Krakowa, nekropolii polskich królów.

W Krakowie odwiedziliśmy oczywiście Stare Miasto – Bazylikę Mariacką, gdzie trafiliśmy na odsłonięcie najsłynniejszego ołtarza w Polsce autorstwa Wita Stwosza, wysłuchaliśmy hejnału z wieży kościoła, zobaczyliśmy Sukiennice i krakowski Rynek. Obowiązkowym punktem programu wycieczki był oczywiście Wawel z dzwonem Zygmunta i kryptami z grobami  królewskimi. Przeszliśmy też przez jaskinię Smoka Wawelskiego, który pożegnał nas zionięciem ogniem.

Sporo dobrej zabawy czekało nas w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.

W cenie biletu był zjazd torem saneczkowym oraz mnóstwo stanowisk wyjaśniających
          w praktyce różne zjawiska fizyczne.

Dzień wcześniej byliśmy również w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Już teraz wiemy skąd wzięło się powiedzenie „słone ceny”. Sól była bowiem kiedyś cenniejsza niż złoto, więc Wieliczka przynosiła Polsce krociowe zyski. Nasz pobyt w Wieliczce zbiegł się
          z uroczystością rozpoczęcia w Polsce Igrzysk Europejskich. Byliśmy więc świadkami przekazania ognia olimpijskiego oraz konferencji prasowej ministra sportu Kamila Bortniczuka. Podczas tej uroczystości zaprezentowano medale, o które powalczy łącznie 7 tys. sportowców w 29 dyscyplinach. Co ciekawe, medale zostały wykonane
          z materiałów pochodzących z recyklingu. „Krążki” nawiązują do polskiej historii i tradycji regionu, co przejawia się m.in. w ludowych zdobieniach.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w parku rozrywki Energylandia. Każdy mógł tam wybrać atrakcje takie, jakie mu odpowiadały. Część zdecydowała się na te najbardziej ekstremalne, czyli Hyperion czy Zadrę, inni korzystali ze strefy wodnej i różnych kolejek górskich.

Pogoda dopisała i humory też. Z pewnością dla większości z nas wycieczka ta zapadnie na długo w pamięci. Dziękujemy rodzicom za ich wysiłek w sfinansowaniu trzech wycieczek w jednym roku szkolnym. To nie zdarza się często.

Na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki, która odbyła się w dniach od 5 do 7 czerwca 2023r., a w której brało udział 31 uczniów z klas IV-VIII pozyskaliśmy dofinansowanie
          z przedsięwzięcia ministra edukacji i nauki „Poznaj Polskę”.

ZAPRASZAMY na fotorelację: